To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO:

Pn. - Pt.   8:00 - 16:00

Sb. - Nd.   Zamknięte

 

Świadczymy usługi na terenie Wrocławia i okolic. 

BEZPŁATNA WYCENA

07 marca 2023

Sypialnia

Do pełni zdrowia niezbędny jest sen, czy jest on dobry można z łatwością poznać po tym czy wstajemy rano wypoczęci. Dlatego tak ważne jest miejsce w którym śpimy.

SYPIALNIA to pomieszczenie łączące w sobie funkcje relaksu, snu, komfortu i intymności, podczas rozplanowywania funkcji w domu należy zwrócić na nią szczególną uwagę.
 

Planowanie sypialni najlepiej zacząć od zwrócenia uwagi na jej położenie względem stron świata. Jeżeli w sypialni okna będą wychodzić na wschód, poranne wstawanie będzie łatwiejsze. Z kolei okna wychodzące na zachód pozwolą na dłuższy sen, ale za to latem wnętrze może się przegrzewać. Wybierając okna do sypialni pamiętaj, by miały wyższy współczynnik izolacji akustycznej, gdzie minimum to 35 dB (standardowo okna mają 32 dB).

Wymiary sypialni - jak zaplanować?

Według ogólnie przyjętych standardów, sypialnia użytkowana przez dwie osoby powinna posiadać minimum 16 m². Jeżeli w tym pomieszczeniu planujesz zagospodarować miejsce na garderobę lub dużą szafę, sypialnia powinna mieć co najmniej 20 m². Taka powierzchnia da wiele możliwości aranżacyjnych.

 

Wykończenie wnętrza

Do sypialni wybieraj materiały miękkie i ciepłe, takie jak dywany czy wykładziny, ale również drewno. Unikaj materiałów chłodnych, czyli kamienia czy płytek ceramicznych. Poza tym, że aranżacyjnie nie będą komponować się z funkcją, jaką ma pełnić to pomieszczenie, chodzenie po nich nie jest komfortowe. Drewniana podłoga również należy do twardych materiałów, ale odznacza się ciepłem i łagodnością. Dla zyskania przytulnego charakteru, warto pod łóżko wyłożyć dywan z dłuższym i miękkim włosiem.

Łóżko

Łóżko to najważniejszy element każdej sypialni, dlatego zanim je kupisz, dobrze przemyśl swój wybór. Istnieje prosty wzór na dopasowanie idealnych wymiarów łóżka do osoby, która będzie je użytkować. Zasady wyglądają następująco:

  • do wzrostu dodajemy 20-25 cm,
  • minimalna szerokość łóżka powinna wynieść 90 cm (łóżko pojedyncze) lub 160 cm (łóżko podwójne),
  • optymalna wysokość stelaża to 40 cm (dla osób w podeszłym wieku min. 45 cm),
  • z trzech stron łóżka należy zostawić wolną przestrzeń (min. 60 cm).
  •  

W niewielkim wnętrzu lepiej jest wybrać łóżko, które nie ma wysokiego szczytu w nogach - pomieszczenie wyda się wtedy większe. Ogólnie rzecz biorąc, łóżko wybieramy bardziej ze względów estetycznych, a materac ze względu na wygodę. Materac powinien umożliwiać całemu kręgosłupowi naturalną pozycję oraz nie zaburzać oddychania czy krążenia.

Oświetlenie

Oczywiście jak w każdym pomieszczeniu nie zapominamy o oświetleniu - jest ono kluczowym elementem każdego wnętrza. Sypialni jest szczególnie ważne, ponieważ tutaj odpoczywamy, relaksujemy się i wyciszamy. Do sypialni najlepiej wybrać kilka rodzajów oświetlenia: centralne sufitowe, punktowe doświetlające garderobę oraz nastrojowe. Obok łóżka powinny znaleźć się łatwo dostępne lampki nocne.