To jest element tekstowy. Kliknij ten element dwukrotnie, aby edytować tekst. Możesz też dowolnie zmieniać rozmiar i położenie tego elementu oraz wszelkie parametry wliczając w to tło, obramowanie i wiele innych. Elementom tekstowych możesz też ustawić animację, dzięki czemu, gdy użytkownik strony wyświetli je na ekranie, pokażą się one z wybranym efektem.

BĄDŹ NA BIEŻĄCO:

Pn. - Pt.   8:00 - 16:00

Sb. - Nd.   Zamknięte

 

Świadczymy usługi na terenie Wrocławia i okolic. 

BEZPŁATNA WYCENA

14 marca 2023

Jak dopasować listwy przypodłogowe do wystroju wnętrza? 

W momencie aranżacji wymarzonego wnętrza listwy przypodłogowe są często odkładane na drugorzędny plan. Swoją uwagę poświęcamy innym elementom. Mimo to warto się przy nich na chwilę zatrzymać. W końcu nie bez powodu mówimy, że diabeł tkwi w szczegółach. 

 

Podstawy - rodzaje listew przypodłogowych 

Listwy przypodłogowe z PVC - modele wykonane z syntetycznego polimeru (polichlorku winylu). Główne zalety to: przystępna cena, estetyczny wygląd oraz elastyczność, dzięki której mogą pasować praktycznie do każdego pomieszczenia. Dodatkowo mają wyżłobienie dzięki któremu możemy ukryć kable. Jedyny na co warto zwrócić uwagę to to, że polichlorek winylu jest dość podatny na uszkodzenia mechaniczne. 

Listwy z MDF - idealnie sprawdzają się w nowoczesnych wnętrzach, minimalistyczne i eleganckie. MDF to tworzywo sztuczne, mimo to dobrze wygląda na podłodze z paneli jak i z drewna. Są bardziej wytrzymałe niż te z PVC i przeważnie odporne na wilgoć. Ich atutem będzie nie tylko wygląd, ale również funkcjonalność. 

Listwy z drewna - słowo, które nasuwa się jako pierwsze to KLASYKA. Uniwersalny surowiec pasujący do wnętrz nowoczesnych jak i tych o tradycyjnym charakterze. Są najmniej elastyczne z wymienionych listew, ale za to wyjątkowo trwałe i dostępne w różnorodnych wariantach. Trzeba liczyć się z ich wysokim kosztem. 

Po co listwy?

Listwy przypodłogowe nie są najważniejsze w projekcie wymarzonego wnętrza, jednak odgrywają znaczącą role. W momencie ich zamontowania podłoga sprawia wrażenie w pełni wykończonej. 

Dzięki listwą zyskujemy ładne zamaskowanie ewentualnych szczelin między ścianą, a podłogą i sprawiają, że nie osadza się tam kurz. A przede wszystkich chronią nam ściany przed uszkodzeniami oraz zabrudzeniami. Często są również wykorzystywane, aby ukryć mało estetycznie wyglądające kable. 

 

Pomijając funkcjonalność i walory wizualne listew z ich pomocą możemy skorygować proporcje pomieszczenia, np. optycznie podnieść sufit, powiększyć lub zmniejszyć pokój. Wszystko zależy jaki efekty chcemy osiągnąć. 

Decydując się na listwy w kolorze podłogi wybierzemy najbezpieczniejsze rozwiązanie. Sprawdzi się to zwłaszcza w mieszkaniach o małym metrażu.

Białe listwy optycznie wydłużą ściany i podniosą pomieszczenie. Więc to rozwiązanie będzie idealne do wnętrz o standardowej wysokości. 

Jeżeli decydujemy się na aranżacje w stylu industrialnym i stawiamy na ciemne drzwi warto przestrzegać zasady, że listwy powinny być dopasowane kolorem do drzwi i ościeżnic. Ciemne drzwi, będą najlepiej wyglądały z ciemnymi listwami. Dzięki temu uzyskamy efekt doskonałej spójności.